новини

Зміна клімату: Одесу до 2100 року частково заллє водою – експерти

Лісові пожежі, нові комахи-шкідники, проблеми з дорогами - тільки частина наслідків кліматичних змін

Проблема зміни клімату на Землі і згубний вплив людини на екологію стали однією з найгучніших тем останніх днів. Кліматичний саміт ООН, що відбувся в США, сам по собі був значущою подією, однак світовий резонанс викликала гнівна промова юної шведської активістки Грети Тунберг, яка закликала світових лідерів звернути увагу на екологічні проблеми, повідомляє Є Одеса! з посиланням на Сегодня.

Читайте також: Наслідки негоди: на розмитому автошляху перед Болградом утворилося величезне провалля

Журналісти вирішили дізнатися, як зміна клімату відбивається на Україні, і чого нам варто очікувати найближчим часом.

Так, за словами координатора програми "Зміна клімату та енергетична політика" Фонду ім. Гайнріха Бьолля в Україні Оксани Алієвої, зміни клімату – це реальність і велика біда.
 
"У наш час середня глобальна температура ще не піднялася на 1,5 градуси. Зараз середнє підвищення температури – 0,9 градуса. І те, чого хоче кліматичне співтовариство, і те, що прописано в Паризькій угоді – це те, що ми повинні утримати глобальне потепління на рівні значно менше двох градусів, і бажано не вище 1,5 градуса. Цьому якраз також був присвячений кліматичний саміт у Нью-Йорку. Виступ Грети Тунберг був дуже емоційним, і це саме тому, що насправді зміни клімату – це дуже велика біда і криза. З 80-х років уже є наукові докази того, що зміна клімату відбувається, і її наслідки будуть незворотними і катастрофічними", – зазначає Алієва.
За її словами, в Україні також відбувається зміна клімату:
 
"Ми бачимо зміщення саме кліматичних поясів з півдня на північ. Спостерігаємо підвищення площі степової зони України, яка стає посушливою, ведення сільського господарства там стає все складніше, адже вимагає постійного зрошення. Впровадження технологій, наприклад, крапельного зрошення, є досить дорогим і вже необхідні для цього регіону. Ми постійно спостерігаємо або нестачу води в річках, які висихають в посушливий літній період, або суворі паводки. Ми вже говоримо не тільки про карпатські регіони, а про всю Україну. Адже ми спостерігаємо, що після великих снігопадів у березні може прийти дуже різке потепління, і вся ця вода не встигає піти в грунт, а йде в русло річок і ми бачимо підтоплення багатьох територій".

За словами експерта, існують дослідження громадської організації "Екодія", які говорять, що підвищення рівня Світового океану загрожує також і Україні, а особливо її південним регіонам.

"Прибережні міста України в т.ч. і Одеса, будуть частково покриті водою до кінця цього століття, до 2100 року, це дуже близька перспектива, наші діти доживуть до цього часу. І ми будемо спостерігати, що частина українських міст на півдні просто підуть під воду. Також це стосується збільшення числа лісових пожеж та пожеж на торфовищах, які ми зараз спостерігаємо. Адже літній період стає менш прогнозованим, теплові хвилі стають все довшими і, крім збільшення частоти загорянь, ускладнюються умови для їх гасіння. І тому ми спостерігаємо, що пожежі охоплюють все більше і більше регіонів. Ми бачимо, що опиняємося в замкнутому колі, адже наслідки зміни клімату, які ми спостерігаємо, не тільки погані для людей, але вони ще більше посилюють кліматичну кризу – крім викидів антропогенних, самі стають фактором додаткового впливу на зміни клімату", – каже Алієва.

На питання про те, що саме ми повинні робити, щоб хоч трохи уникнути цього в майбутньому, Оксана Алієва також зазначає, що одним з рішень є перехід на поновлювані джерела енергії. Те ж стосується енергоефективності: якщо впроваджувати технології енергозбереження, скорочувати навантаження на енергетичну систему, вона перестане викидати таку кількість парникових газів, адже не буде працювати на повну свою потужність. Це також дасть можливість поступово виводити з експлуатації відпрацьовані блоки теплових станцій, що працюють на вугіллі або газі, і поступово заміщати їх потужностями на поновлюваних джерелах енергії.

Читайте також: У Санжейці знову стався зсув (ВІДЕО)

"На жаль, поки ми будемо спостерігати лише погіршення ситуації. Всі країни, в т.ч. і Україна, повинні переглянути свою політику і вжити відповідних заходів. Поки в Україні цього не відбувається. При здійсненні всіх зазначених заходів ми можемо сподіватися, що ситуація не стане катастрофічною, і людство отримає шанс на існування в балансі з природою", – говорить вона.

Коли ж ми зможемо побачити перші зміни на краще? Як говорить Оксана Алієва, на швидке поліпшення екології і клімату поки що сподіватися не варто.

Що стосується того, як зміни клімату впливають на здоров'я громадян, то і тут хороших новин немає.

"Візьмемо, наприклад, теплові хвилі, що набирають дуже великі масштаби за тривалістю. Вони можуть тривати кілька тижнів. Тобто, температура не опускається нижче 30-35 градусів протягом декількох тижнів. Люди похилого віку і люди з захворюванням серцево-судинної системи в таких умовах будуть страждати більше. Це також стосується людей з іншими типами захворювань. Коли ми говоримо, наприклад, про забруднення повітря, то Україна входить в першу трійку країн за рівнем смертності від забруднення повітря за даними ВООЗ. Що стосується мікропластику, який, за даними досліджень, є у всіх грунтових водах світу, то ми споживаємо цю воду, і поки немає досліджень, як же мікропластик впливатиме на здоров'я людини. Тобто це такий експеримент люди самі ставлять над собою.У випадку охорони здоров'я в цілому дуже яскраве порівняння. Коли людина хворіє і у неї на 1,5 градуси підвищується температура, це в середньому 38,1, людина відчуває себе дуже погано. Так само і наша планета, якщо її температура підвищиться хоча б на 1,5 градуси. А зараз є великий ризик її підвищення", – каже Алієва.

 

28 вересня 2019, 09:59

До теми

^ ^